• BIOGRAFIE
  •  
  • Jméno : Hyra, Margaret Mary Emily Anne
  • Datum narození : 19 listopadu 1961, Fairfield    Connecticut, U.S.A
  • Výška : 185 cm
  • Oči : modré
  • Manžel : 'Dennis Quaid' ('91 - 2000)
  • Vzdělání : Vysoká škola: Bethel High.Connecticut.Universita: New York University with a Journalism Major.
  • Residence : Californie a Montana
  • Děti : Jack Henry ( Duben 1992 )
  • Rodiče : Susan Hyra , Harry Jordan

Margaret Mary Emily Anne Hyraová alias Meg Ryanová neměla, stejně jako mnoho jejích slavných kolegů a kolegyň, lehké dětství. Narodila se 19. listopadu 1961 v městečku Fairfield v Connecticutu. Už odmalička ji ve škole všichni obdivovali a patřila mezi nejlepší studentky. Od svých patnácti let ale uvnitř cítila velké odcizení, když rodinu opustila matka Susan, do té doby matka v domácnosti, která hledala štěstí jako divadelní herečka. Poté se o Meg staral její otec Harry, profesor matematiky a trenér baseballu a basketbalu na místní střední škole, jenž ale matku dospívající dceři nahradit nedokázal, a jak sám v jednom z rozhovorů pro magazín People.com přiznává, věnoval svým dětem málo času.

O tom, jestli ji k herecké kariéře vedl její silně emocionální vztah k matce, nebo to byla jenom náhoda, mi na tomto místě nepřísluší spekulovat. Nicméně faktem je, že po úspěších na školní divadelní scéně začala vystupovat v reklamách, a o jejích citech k rodičům svědčí i skutečnost, že na  průkaz amerického odborového Sdružení filmových herců (Screen Actors Guild), jenž jí pomohla získat právě Susan, si nechala napsat dívčí příjmení matky. Z Margaret Mary Emily Anne Hyraové se tak stala Meg Ryanová, která mezitím odmaturovala (jako jedenáctá nejlepší z 253 studentů jejího ročníku) a nastoupila na žurnalistiku na státní universitě. V roce 1981 dostává první vedlejší roli v posledním snímku známého Georgea Cukora Bohaté a slavné (zajímavostí je, že skoro o dvacet let později společně s Julií Robertsovou měly v úmyslu natočit remake jeho slavného klasického snímku z roku 1939 s názvem The Women, z realizace prozatím bohužel sešlo).

A tak se dvacetiletá dívka plná nadšení a nových zkušeností rozhodla dva roky před státnicemi zanechat studií a zkusit štěstí ve víru televizního showbyznysu. Rozčarovaná světem mýdlových oper a neúspěchem nového seriálu Wildside (1985), který v Los Angeles natáčela, se rozhodla opustit televizi a začít kariéru filmové herečky. O správnosti jejího rozhodnutí svědčí i fakt, že hned v roce 1986 získává důležitou vedlejší roli ženy pilota ve veleúspěšném Top Gunu Tonyho Scotta, ve kterém na sebe mnohé upozornila. Jestli mezi ně patřil i Rob Reiner, nebo si jí všimnul až v některém z jejích dalších snímků (Vnitřní vesmír, D.O.A atd.), ve kterých se seznámila se svým budoucím manželem Dennisem Quaidem, nevím, jisté ale je, že ji obsadil vedle Billyho Crystala do role Sally Albrightové v romantické komedii Když Harry potkal Sally (1989), za který obdržela první nominaci na Zlatý glóbus, a odstartoval tím její hvězdnou dráhu.

V následujícím roce se poprvé na plátně setkává s Tomem Hanksem v trojroli zábavného snímku Joe proti sopce a v roce 1991 si střihla roli přítelkyně Jima Morrisona v The Doors Olivera Stonea. Poté ji už dělí jenom malinký kousíček od absolutní špičky, a tím se stává překrásný romantický snímek Nory Ephronové Samotář v Seattlu, ve kterém idealistická novinářka nalézá svou životní lásku řekněme netriviální cestou a její představitelka si po zásluze přidává do sbírky druhou nominaci na Zlatý glóbus. I když nadále zkouší hrát různorodé charaktery, alkoholičku v dramatu Když muž miluje ženu, Einsteinovu neteř ve snímku IQ, zhrzenou pomstychtivou ženu v Propadlí lásce nebo odvážnou pilotku vrtulníku navrženou na medaili cti v Odvaze pod palbou, veřejnost si ji zaškatulkovala a oblíbila v poloze ideální hrdinky romantické komedie.

Proudu by se bránil jenom šílenec, a tak v roce 1995 natáčí s Kevinem Klinem Francouzský polibek, jenž se stává i jejím producentským debutem poté, co založila vlastní produkční společnost Fandango Films (v současnosti Prufrock Pictures). V roce 1998 přidává Wendersovým Nebem nad Berlínem inspirované Město andělů s Nicolasem Cagem a v témže roce se schází dohromady vítězný tým ze Samotáře v Seatlu, kdy pod taktovkou Nory Ephronové přichází na svět Láska přes internet, jež s sebou přináší i třetí a zatím poslední nominaci na Zlatý glóbus. Poté se na rok odmlčí, aby se vrátila povedenou milou variací na téma „ahoj sestry, ahoj otče, my se máme tak rádi“, která se u nás přednedávnem objevila na videokazetě a DVD s názvem Zavěšte, prosím. Jejím zatím posledním snímkem, jenž právě přichází do našich kin, je podle všeho ne moc povedený akční thriller Životní zkouška, ve kterém se po boku Russella Crowea snaží nalézt svého manžela, jenž byl unesen povstalci v Jižní Americe.

Dívka od vedle, jak bývá Meg Ryanová s oblibou označována, patří rozhodně mezi velice talentované herečky, které si vydobyly místo na Slunci. Sice jí stále chybí Oscar i jiná ocenění, pro ni ale vždycky byly důležitější jiné, rodinné hodnoty, které po ošklivém odcizení s matkou (více se dočtete třeba v trošku bulvárním článku na People.com), postrádala a nalezla po boku Dennise Quaida a jejich syna Jacka Henryho narozeného v roce 1992. Proto mnohé šokoval po skončení natáčení Životní zkoušky ohlášený rozvod a nové partnerství s gladiátorem Russellem Crowem, které ale na začátku nového milénia skončilo. Popřejme jí ale podobně šťastný život, jaký čeká její hrdinky na konci romantických komedií, aby měla v sobě dost síly nadále nám přinášet radost.

LAszlo (z www.kinofil.cz )